SUPERSHOW 2014 Winners List
Level 2 Class Award Winners
Class Winner's Name and Bike
Vintage Pre War Louis Bari  -  1901 Auto BI
Vintage British Street Gary Richards- 1968 Triumph
Vintage European Igino Vona- 1960 Gilera 175
Vintage Competition MX Trevor Picard- 1982 CAN AM Sonic 500
Vintage Scooters/Moped/Mini Bike Kevin Wright- 1988 Honda ZB50
Vintage British Custom Chris Kelly- 1970 Triump TR6
Vintage Café Racer Paul Murphy- 1989 Bimoto YB7 TIT
Mini Bike Jason Leger - 2008 Pocket bike 'Muddy Girl'
Special Interest Paul Donaghy- 2013 'Maytag'
Vintage Asian Street Phil Hall- 1967 Suzuki TC250
Asian Street Kevin Black - 2000 Roadstar
Domestic Street Mike Vella- 2006 HD Fat Boy
Domestic Touring Claudio Lagatta- 2008 HD Ultra Classic
Asian Touring Jason Leger - 2004 Yamaha Roadstar
Gold Wing Donald Guppy  -  2008 Goldwing
V-Max John Dowling- 1998 V-Max
Sportster Quinn Custom- 1979 HD Sportster
Sport Bike Paul Murphy- 1989 Bimoto YB7
Pro Street Champion Cycle- 2011 ZX 14R
Competition Street Frankenstein Performance Cycle  -  2002 ZX14R
Competition  Paul Murphy- 1999 Aprilia RS640-R
Drag Street Frankenstein Performance Cycle  -  2012 BMW S1000RR
Vintage Side Car Poole Family- 1925 Henderson Deluxe
Trike Frankenstein Performance Cycle  -  2012 Aspalt Terrorist
Radical Marco Sevigny- 2009 HD Rocker
Combo Tom Norton- 1997 Honda Goldwing
Mild Michael Walter 2005 HD Fat Boy
Bobber Rob Janes- 2013 BSA Build
Special Awards
Host Club Award
Club Display - 3rd Place Sidecar Racers Assoc.
Club Display - 2nd Place Sasquatch Vintage Racing
Best Club Display Brampton Motorcycle Association 
Individual Display - 3rd Place Wildside Motorcycles- Pro Street Pizza Pizza
Individual Display - 2nd Place Jessy Reno - Sharpie
Best Individual Display Micheal Walter with Graveyard
Best Plating Speed Trix- Viper
Best Engraving Wayne Burgess with Nancy
Best Bodywork Ronald Carriere - Alien
Best Engine George P. with Stingray
Best Engineering Steve Schuller with Speeding Billet
Best Detail Speed Trix- Viper
Best Artwork Fitto- Blue Road Glide
Best Use of Colour Michel Caron- Miami
Best Paint Fitto- Blue Road Glide
Most Unique Paint Jessy Reno - Sharpie
Best Induction Steve Schuller with Speeding Billet
Best Seat Ronald Carriere - EL Scorpio
Best Exhaust Wayne Burgess with Nancy
Best Wheels Speed Trix with Viper
Best Metalwork Speed Trix - Andaril
Best Vintage Bike in Show Louis Bari-1901 Auto BI
Best Level 2 Bike in Show Marco Sevigny- 2009 HD Rocker
LEVEL 3 BUILDERS CLASS
Top 10 Finishers ($200) Jack Deagazio- Bobber
Edith Tasse- Harley V Rod
Motorcycle Enhancements- Suzuke Hayabusa 1300
Georg P- Phycho Billy Cadillac
Fitto- Road Glide (Blue)
5th Place ($350) Konstantine with Love Zombie
4th Place ($500) Konstantine with Miss Treated
3rd Place ($800) Wayne Burgess with Nancy
2nd Place ($1500) Ronald Carriere- EL Scorpio
1st Place ($2500) Speed Trix- Andari
LEVEL 4 PRO BUILDERS CLASS
Top 10 Finishers ($500) Doug Fachrmann- The Wicked
Wildside Motorcycles- Going Broke
Speed Trix with Bobber 300
Speed Trix with Joker
Donald Carrier- Alien
5th Place ($1000) Mickel Caron- Miami
4th Place ($2000) Jessy Reno- Sharpie
3rd Place ($3500) George P. - Stingray
2nd Place ($7000) Speed Trix-Viper
1st Place ($12,000) Steve Schullar- Speeding Billet
Best Bike in Show, winner of the Canada Cup for the finest
Showbike in Canada.  Congratulations to Steve Schullar with Speeding Billet!

 

 

sponsors

© Copyright. All Rights Reserved. North American International Motorcycle Supershow.